Tormot-Consulting
  • O NAS
  • ZAPYTANIE OFERTOWE
  • Aktualności
  • OFERTA
    • Doradztwo podatkowe
    • Kadry i Płace
    • Księgowość
  • BLOG
  • KONTAKT
Jerzy Słodzinka-Doradca Podatkowy nr 03506, Katarzyna Szałkowska - Certyfikat Księgowy MF
nr 67563/2014

Wysokie koszta za odwołanie pracownika z urlopu

22/6/2017

0 Komentarze

 
Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego wiąże się z kosztami poniesionymi przez pracodawcę jak również są sytuacje, które nie pozwalają na taką czynność. Koszty, które może ponieść pracodawca są rożnego rodzaju i może być to duży cios dla firmy więc warto się nad tym poważnie zastanowić i rozważyć inne możliwości rozwiązania problemów.
 
Każdy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy dzielimy na 2 rodzaje pod względem ilości dni 20 dni i 26 dni. Jeżeli pracownik  w swoim życiu przepracuje poniżej 10 lat (sumując wykonywane wcześniej prace), to wówczas posiada 20 dni, a jeśli przekroczy próg 10 lat to przechodzi na wyższy poziom i od tej pory posiada 26 dni urlopu do wykorzystania w całym roku. Do tego urlopu oczywiście zawsze mogą dojść dodatkowe dni, a mianowicie jeżeli święto przypada w dzień wolny od pracy, to pracownik może wziąć dzień urlopu za to święto. Jeżeli pracownik nie wybierze całego urlopu wypoczynkowego, to nie wiąże się z tym, że ten urlop przepada ponieważ może, a co do zasady musi wykorzystać go do września kolejnego roku najpóźniej. Natomiast ta zasada nie tyczy się wzięcia urlopu za święta przypadające w dni wolne od pracy, niewybranie takiego urlopu jest jednoznaczne z straceniem tego dnia.

Obecnie w wielu firmach pracownicy przekazują swojemu pracodawcy wcześniej rozpisany urlop ponieważ niektóre zawody tego wymagają. Zdarzają się takie sytuacje w firmie typu jakaś awaria czy nieprzewidziana kontrola i wtedy jest pilnie potrzebny dany pracownik, a niestety przebywa na urlopie wypoczynkowym. W takiej właśnie sytuacji może pracodawca dogadać się z pracownikiem i poprosić go o np. o pomoc telefoniczną, mailową w celu rozwiązania danego problemu (jeśli nie wymagana jest jego obecność) lub też może poprosić o przyjazd. Takie właśnie rozwiązanie poleca większość prawników aby uniknąć jakichkolwiek związanych z tym wielkich kosztów.
​
Jeżeli następuje taka sytuacja, że jest potrzebny pracownik i mimo wszelkich prób rozwiązania tego problemu nie udało się nic zrobić, to przepisy dopuszczają w takiej sytuacji odwołanie pracownika z urlop wypoczynkowego, nie jest ważne w jaki sposób zostało to przeprowadzone. Pracodawca musi jednak pamiętać o tym aby podczas podjęcia takiej decyzji nieważne w jaki sposób poinformował pracownika o tym, że zostaje odwołany z urlopu ponieważ występuje ważny problem. Wyjątkiem jest to, że pracodawca nie może informować o pracownika o odwołaniu przez osoby przecie np. innych członków rodziny czy sąsiadów, musi próbować się z nim skontaktować telefonicznie, wiadomością SMS lub mailowo. Gdy już dotrze taka informacja do pracownika to nie może pracownik z taką decyzją się nie zgodzić  i wraz z pracodawcą muszą ustalić realny termin powrotu pracownika.

Jak już dojdzie do takiego odwołania to pracodawca musi być świadomy tego , że powinien zwrócić pracownikowi:

-  koszty za niewykorzystany w związku z odwołaniem pobyt w hotelu, który jak wiemy niepodległa zwrotowi,
-  wykupione wycieczki, z kotnych pracownik w zaistniałej sytuacji nie mógł wziąć udziału (jeżeli przebywa on na czasach ze swoim dzieckiem i musi z nim wracać to również za dziecko muszą być zwrócone koszta; jeżeli podróżuje z małżonkiem to nie są zwracane koszty za małżonka i dziecko , bo wówczas dziecko może zostać pod opieką rodziny),
-  koszty za podróż powrotną z urlopu do miejsca pracy nieważne jakim środkiem transportu,
-  koszta podróży w obie strony ( tj. m. wypoczynku - praca, praca – m. wypoczynku) jeżeli pracownik rozwiązał problem w kilka godzin i może kontynuować swój wypoczynek.

Inne koszta poniesione z taka podróżą nie są zwracane i pracownik nie może domagać się o ich zwrot. Jeżeli pracownik jest odwoływany z urlopu wypoczynkowego po to aby mu wręczyć wypowiedzenie umowy to taka czynność jest nieważna i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego może  się wiązać się z konfliktem między pracownikiem albo pracodawcą ale to niestety muszą oni sami rozwiązać. Zatem należy się zastanowić w jaki sposób dokonać takiego odwołania by nie powstały takie konflikty i mając świadomość pojawienia się kosztów przez to. 
0 Komentarze



Odpowiedz

    Archiwum

    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Listopad 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016

    ​Do opłacenia podatków pozostało jeszcze:

    Kanał RSS

    Czynności podatkowe
    podatki
    ​
    Prawo pracy
    Terminy
    Ubezpieczenia społeczne
    zmiany w przepisach
    Propozycje zmian
Tormot Consulting Sp. z o.o.

ul. Górna Wilda 71/3
61-563 Poznań
tel.: 61 852-89-69
e-mail: biuro@tormot.pl
​Polityka Prywatności
Zdjęcia używane na licencji Creative Commons z Dai Lygad, Catface27, GotCredit, 401(K) 2013, Jimmy Benson, thelittleone417, pavelrybin, anka.albrecht