Tormot-Consulting
  • O NAS
  • ZAPYTANIE OFERTOWE
  • Aktualności
  • OFERTA
    • Doradztwo podatkowe
    • Kadry i Płace
    • Księgowość
  • BLOG
  • KONTAKT
Jerzy Słodzinka-Doradca Podatkowy nr 03506, Katarzyna Szałkowska - Certyfikat Księgowy MF
nr 67563/2014

Zmian w VAT ciąg dalszy

30/9/2016

0 Komentarze

 
Ostatnie miesiące to kolejne zmiany w zakresie regulacji w podatku od towarów i usług.
  • Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT
Tym razem ustawodawca "wziął pod lupę" artykuł 99 odnoszący się m.in. do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Według proponowanych zmian możliwość kwartalnego rozliczania stracą podatnicy nieposiadający statusu "małego podatnika". Co więcej, nie przewiduje się tej formy rozliczania dla podmiotów, które w okresie 12 miesięcy począwszy od miesiąca w którym zarejestrowały się jako czynni podatnicy VAT, rozpoczęły wykonywanie czynności opodatkowanych. Powyższe oznacza, że kwartalne składanie deklaracji zarezerwowane będzie jedynie dla podmiotów, spełniających warunki zaliczenia do grona "małych podatników". Według podstawowego kryterium jest nim podmiot, który w poprzednim roku nie przekroczył wartości przychodów ze sprzedaży w wysokości 1,2 mln euro przeliczonej na złotówki. Pojęcie "małego podatnika" obejmuje również podatników VAT rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, jeżeli wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzenia działalności nie przekroczy wspomnianych limitów. Wprowadzenie powyższych zmian planowane jest począwszy od rozliczenia za I okres roku 2017.
  • Sankcje w podatku VAT
Kolejnym rozwiązaniem mającym wejść do regulacji w zakresie podatku VAT są dodatkowe sankcje za nierzetelne rozliczenie lub inne wykroczenie w podatku od towarów i usług. W określonych sytuacjach organ podatkowy podejmie czynności mające na celu ustalenie prawidłowych wartości uznanych za rozliczone w sposób nierzetelny, a co więcej - określi wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego. Będzie ono odpowiadało 30% kwoty zaniżonego zobowiązania podatkowego lub zawyżonej kwoty zwrotu czy też nadwyżki do przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy. Podobne sankcje dotkną podatników, którzy nie złożyli deklaracji podatkowej oraz nie uregulowali zobowiązania podatkowego. 
Fiskus będzie miał jednak możliwość odstąpienia od wymierzenia sankcji, jeżeli:
  1. podatnik we własnym zakresie (tj. przed wszczęciem czynności kontrolnych, sprawdzających) dokona stosownej zmiany w deklaracji oraz wpłaci do Urzędu Skarbowego wynikającą za zmian kwotę zobowiązania podatkowego wraz z należnymi odsetkami;
  2. zaniżenie zobowiązania lub zawyżenie kwoty zwrotu albo nadwyżki w deklaracji nastąpi na przykład w wyniku oczywistej pomyłki lub błędu rachunkowego.
  • Nowe wzory deklaracji
​W ostatnim okresie Ministerstwo Finansów wprowadziło również nowe wzory deklaracji VAT. 
Nowymi formularzami należy się posługiwać od rozliczenia za sierpień 2016 roku (w przypadku
​VAT-7(7), VAT-8(8), VAT-9M(6)) lub III kwartał 2016 roku (w przypadku VAT-7K(11), VAT-7D(8)). W okresie przejściowym, tj. do rozliczenia za grudzień 2016 lub IV kwartał 2016, możliwe jest rozliczanie na wcześniej obowiązujących formularzach. Wyjątek stanowią podmioty rozliczające VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa. To z myślą o nich dodano w deklaracji nową pozycję 39 - kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. W polu tym wykazuje się VAT wpłacony wcześniej na konto organu celnego i wykazany w deklaracji VAT-14 za okres którego dotyczy deklaracja. Kwota ta wpływa na obniżenie wynikającego z deklaracji VAT-u należnego, gdyż wcześniej zapłacony podatek od nabycia paliwa w ramach UE nie zwalnia z rozliczenia transakcji WNT.
Dodatkowym polem formularza jest pozycja 50 - korekta podatku naliczonego - w której dłużnik wykazuje ponownie VAT naliczony wynikający z opłaconej faktury, który wcześniej musiał skorygować z powodu niedotrzymania terminu 150 dni od upływu terminu płatności. W tym zakresie zlikwidowano natomiast pozycję 66 (VAT-7 oraz VAT-7K) oraz pozycję 72 (VAT-7D) - w których podatnik informował, że dokonuje korekty w ramach "ulgi za złe długi".
0 Komentarze

Zmiany w Kodeksie Pracy

7/9/2016

0 Komentarze

 
Sierpień i wrzesień to kolejne miesiące upływające po znakiem zmian w zakresie prawa pracy.
Z początkiem sierpnia (03.08.2016) weszły w życiu nowe regulacje w zakresie zatrudniania kobiet. Dotychczasowe przepisy odnosiły się do prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet wykazanych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10.09.1996. Kodeks Pracy nakładał na pracodawców zakaz zatrudniania kobiet przy czynnościach wyszczególnionych w Rozporządzeniu. Negatywna ocena przepisu Komisji Europejskiej, która uznała go za niezgodny z zasadami równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy, zdeterminowała konieczność doprecyzowania norm prawnych w tym zakresie. Uściślono przepis, ograniczając grupę kobiet objętych wspomnianym zakazem, do kobiet będących w ciąży i karmiących piersią. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad sporządzeniem nowego wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
We wrześniu z kolei (01.09.2016) do porządku prawnego wprowadzono zmiany w przepisach odnoszących się do potwierdzania warunków zatrudnienia pomiędzy stronami stosunku pracy.
Zgodnie z obowiązującymi do tej pory regulacjami, umowa o pracę - co do zasady -  przybierała formę pisemną, jednak nie była ona zastrzeżona pod rygorem nieważności. Wystarczyło bowiem, aby najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika pracodawca potwierdził pisemnie ustalenia w zakresie stron umowy, jej rodzaju oraz warunków zatrudnienia. Taka możliwość "otwierała drzwi" pracodawcom, aby potwierdzali umowę o pracę z pracownikiem  do końca pierwszego dnia pracy, a w przypadku kontroli jako argument przemawiający za niepodpisaniem stosownego dokumentu przedkładali fakt pierwszego dnia zatrudnienia.
Po nowelizacji przepisów umowa w formie pisemnej lub też pisemne potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem tej umowy, obowiązkowo powinno być przekazane pracownikowi przed dopuszczeniem do pracy. Ponadto, przed podjęciem wykonywania obowiązków pracowniczych, pracodawca zobowiązany jest do zapoznania pracownika z regulaminem pracy. Za niezastosowanie się do powyższych regulacji, pracodawcy grozić będzie kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych.
0 Komentarze

    Archiwum

    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Listopad 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016

    ​Do opłacenia podatków pozostało jeszcze:

    Kanał RSS

    Czynności podatkowe
    podatki
    ​
    Prawo pracy
    Terminy
    Ubezpieczenia społeczne
    zmiany w przepisach
    Propozycje zmian
Tormot Consulting Sp. z o.o.

ul. Górna Wilda 71/3
61-563 Poznań
tel.: 61 852-89-69
e-mail: biuro@tormot.pl
​Polityka Prywatności
Zdjęcia używane na licencji Creative Commons z Dai Lygad, Catface27, GotCredit, 401(K) 2013, Jimmy Benson, thelittleone417, pavelrybin, anka.albrecht