Tormot-Consulting
  • O NAS
  • ZAPYTANIE OFERTOWE
  • Aktualności
  • OFERTA
  • KONTAKT

Jerzy Słodzinka-Doradca Podatkowy nr 03506, Katarzyna Szałkowska - Certyfikat Księgowy MF
nr 67563/2014

Sprawozdanie finansowe za 2015 rok

28/6/2016

0 Komentarze

 
Zamknięcie ksiąg prowadzonych przez jednostki w 2015 roku obliguje do terminowego sporządzenia oraz przedstawienia sprawozdania finansowego. W przypadku spółek w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dokument ten powinien zostać przygotowany najpóźniej do końca marca.
Kompletne sprawozdanie finansowe składa się z:
  • bilansu;
  • rachunku zysków i strat;
  • informacji dodatkowej do sprawozdania;
  • zestawienia zmian w kapitale własnym;
  • rachunku przepływów pieniężnych.
Dwa ostatnie dokumenty są obowiązkowe jedynie dla jednostek, których sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami podlega badaniu przez biegłego rewidenta.  Jest ono obligatoryjne dla:
  1. spółek akcyjnych, z wyłączeniem spółek, które na dzień bilansowy znajdują się w organizacji;
  2. pozostałych jednostek, które w roku obrotowym poprzedzającym sprawozdanie finansowe spełniły co najmniej dwa z poniższych warunków:
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego wynosiła w przeliczeniu na walutę polską równowartość co najmniej 2,5 mln euro;
  • przychody netto ze sprzedaży za rok obrotowy wynosiły w przeliczeniu na walutę polską równowartość co najmniej 5 mln euro.
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki leży w gestii zwyczajnego zgromadzenia wspólników., które powinno się odbyć w terminie 6 miesięcy po upływie roku obrotowego, tj. najpóźniej do 30 czerwca.
Zatwierdzenie sprawozdania stanowi punkt odniesienia do zachowania obowiązujących jednostkę terminów. Podatnicy sporządzający sprawozdanie finansowe mają obowiązek przekazać je wraz z odpisem uchwały zatwierdzającej, organom podatkowym w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia przez odpowiedni organ. W ciągu 15 dni natomiast sprawozdanie podlega obowiązkowemu złożeniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oprócz sprawozdania, kierownik jednostki powinien przedłożyć w KRS: opinię biegłego rewidenta (dotyczy sprawozdań podlegających badaniu), odpis uchwały zatwierdzającej sprawozdanie i podział zysku lub pokrycie straty, sprawozdanie z działalności spółki. Informacje o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego jednostki jest w dalszej kolejności przekazywana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Za niedotrzymanie terminów w sporządzeniu sprawozdania lub przekazania odpowiednim organom, jak również za nieprawidłowości w nim zawarte, prawo przewiduje odpowiednie sankcje - karę grzywny lub nawet ograniczenia/pozbawienia wolności.
0 Komentarze

Płatności gotówkowe od 2017 roku

9/6/2016

0 Komentarze

 
Picture
Pod koniec maja zatwierdzone zostały przez Prezydenta zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie od 2017 roku limitu płatności gotówkowych w ramach działalności gospodarczej do maksymalnie 15 tysięcy złotych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tysięcy złotych. Dotychczas limit ten wynosił 15 tysięcy euro.
Dodatkową zmianą, jaką wprowadzi nowa ustawa, jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego. Tym samym podatnicy zobowiązani będą do korygowania kosztów podatkowych w przypadku rozliczenia transakcji z naruszeniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 roku. Nie będą miały zastosowania do płatności wynikających z transakcji zawartych przed 1 stycznia 2017 roku, pod warunkiem, że nie naruszają dotychczasowego limitu 15 tysięcy euro. Nowe zasady związane z korektą kosztów podatkowych nie będą stosowane do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejścia w życie ustawy.
Powyższe zmiany wpłyną również pośrednio na sferę podatku VAT. Dotkną one przede wszystkim podatników wnioskujących o przyspieszony zwrot podatku VAT - w terminie 25 dni. Zgodnie z przepisami zwrot różnicy podatku w terminie 25 dni przysługuje, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, wynikają z faktur opłaconych w całości przez podatnika (z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Zaplanowane od nowego roku zmiany spowodują, że trudniej będzie uzyskać zwrot podatku VAT w trybie przyspieszonym.


0 Komentarze

    Archiwum

    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Listopad 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016

    ​Do opłacenia podatków pozostało jeszcze:

    Kanał RSS

    Czynności podatkowe
    podatki
    ​
    Prawo pracy
    Terminy
    Ubezpieczenia społeczne
    zmiany w przepisach
    Propozycje zmian
Tormot Consulting Sp. z o.o.

ul. Górna Wilda 71/3
61-563 Poznań
tel.: 61 852-89-69
e-mail: biuro@tormot.pl
Zdjęcia używane na licencji Creative Commons z Dai Lygad, Catface27, GotCredit, 401(K) 2013, Jimmy Benson, thelittleone417, pavelrybin, anka.albrecht