Tormot-Consulting
  • O NAS
  • ZAPYTANIE OFERTOWE
  • Aktualności
  • OFERTA
    • Doradztwo podatkowe
    • Kadry i Płace
    • Księgowość
  • BLOG
  • KONTAKT
Jerzy Słodzinka-Doradca Podatkowy nr 03506, Katarzyna Szałkowska - Certyfikat Księgowy MF
nr 67563/2014

Wzrost podpisywanych umów na czas nieokreślony

3/7/2017

0 Komentarze

 
GUS podało informacje na temat zawieranych umów i wynika z niej to iż podpisywanie umów na czas nieokreślony znacznie wzrosło porównując poprzednie lata. Nie tylko stan rynku pracy ma na to wpływ ale również zaostrzenie przepisów na temat zawierania umów na czas określony.

Obecnie istnieje kilka typów umów zawieranych, a mianowicie:
  • Umowa na okres próbny jest zawierana na maksymalnie 3 miesiące w celu sprawdzenia przez pracodawcę czy dany pracownik rzeczywiście posiada takie kwalifikacje, dzięki którym firma zyska a nie straci. Po tym terminie może zostać podpisana umowa o pracę.
  • Umowa na czas określony jest zawierana na dowolnie długi okres. Nie ma sztywno określonych reguł mówiących, że taka umowa ma trwać np. rok czy dwa. Jest jedynie powiedziane, że mogą być zawarte 3 umowy na czas określony lub 33 miesiące. Po przekroczeniu właśnie tych trzech umów lub 33 miesięcy, wówczas umowa z takim pracownikiem przechodzi na czas nieokreślony.
  • Umowa na czas wykonywania określonej działalności jest zawierana na wykonanie określonego działania przez pracownika. Nie jest zawarty tam jawnie określony czas jak również nie jest nic napisane o wypowiedzeniu, umowa ta wygasa z dniem zakończenia zadania określonego w umowie.
  • Umowa na czas nieokreślony jest bezterminowa. Umowa ta jest najkorzystniejsza dla pracownika ponieważ jest on uchroniony przed bezpodstawnym zwolnieniem go przez pracodawcę. Jeżeli następuje chęć rozwiązania umowy z  pracownikiem, to muszą być uzasadnione powody zwolnienia.
  • Umowa o dzieło najczęściej zawierana umowa z np. studentami. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma obowiązku do udzielania urlopu pracownikowi. Umowa ta zobowiązuje pracownika, że wykona on dane dzieło w określonym terminie. Pracodawca – zamawiający nie jest zobowiązany do odprowadzania jakichkolwiek składek do ZUS-u.
  • Umowa zlecenie  czyli wykonanie przez pracownika określonej pracy w określonym czasie za określone wynagrodzenie. Może być zawarta nie tylko przez osoby fizyczne ale również przez firmy. Nie ma ograniczeń w zawieraniu takich umówi.  Pracodawca w takiej sytuacji odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20 procent należności pomniejszonej o koszta uzyskania przychodu.
  • Umowa agencyjna dotyczy głównie umów zawieranych z agentami ubezpieczeniowymi.
Umowy mogą być rozwiązane na trzy sposoby:
  • za porozumieniem stron (rozwiązanie umowy np. wcześniej niż wskazuje na to okres zawarty w umowie),
  • za wypowiedzeniem (może być wypowiedziana przez pracownika lub pracodawcę, złożone pisemnie i z określeniem powodów z zachowaniem okresu wypowiedzenia określonego w umowie),
  • bez wypowiedzenia ( poprzez np. popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy przestępstwa).
Porównując poprzednie lata umowy na czas nieokreślony przekroczyły 9 mln, a zestawiając z rokiem 2017 wzrosły aż o 400 tys. Wzrosła również ilość zawieranych umów na czas określony, w mniejszym stopniu ale jest to nadal 100 tys. Zawieranie umów na czas nieokreślony może być spowodowane tym iść zostały zaostrzone przepisy na temat ich zawierania. Tak jak wyżej zostało to powiedziane jest to albo 33 miesiące albo podpisanie 3 umów. Dzięki zaostrzeniu przepisów i podpisywaniu takich umówi, bezrobocie zmalało i osiągnęło najniższy próg tj. 7,5%. Największe bezrobocie w Polsce jest w powiecie szydłowieckim w województwie mazowieckim.

Osiągnięcie takiego niskiego wyniku jeżeli chodzi o bezrobocie jak również zawieranie takich umów może być spowodowane, że jest coraz to mniej  osób do pracy ponieważ znaczna część młodych ludzi wyjeżdża za pogonią lepszych zarobków za granicę.  Warto jednak zauważyć, że tak niski próg bezrobocia obowiązywał prawie 26 lat temu.
0 Komentarze



Odpowiedz

    Archiwum

    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Listopad 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016
    Czerwiec 2016
    Maj 2016
    Kwiecień 2016
    Marzec 2016
    Luty 2016
    Styczeń 2016

    ​Do opłacenia podatków pozostało jeszcze:

    Kanał RSS

    Czynności podatkowe
    podatki
    ​
    Prawo pracy
    Terminy
    Ubezpieczenia społeczne
    zmiany w przepisach
    Propozycje zmian
Tormot Consulting Sp. z o.o.

ul. Górna Wilda 71/3
61-563 Poznań
tel.: 61 852-89-69
e-mail: biuro@tormot.pl
​Polityka Prywatności
Zdjęcia używane na licencji Creative Commons z Dai Lygad, Catface27, GotCredit, 401(K) 2013, Jimmy Benson, thelittleone417, pavelrybin, anka.albrecht